Menü
Sepetim

Tarih Herodotos Hasan Ali Yücel Klasikler Dizisi

Tarih Herodotos Hasan Ali Yücel Klasikler Dizisi
Tarih Herodotos Hasan Ali Yücel Klasikler Dizisi
  • Stok Durumu: Mevcut
  • Stok Kodu: 9789754587210
120,00TL
Vergiler Hariç: 120,00TL
Paylaş:
9 aya varan taksit fırsatı!
Bu ürün kargoya 2-3 iş gününde teslim edilir.

Tarih Herodotos Hasan Ali Yücel Klasikler Dizisi

Ürün Özellikleri:
  • Sayfa Sayısı 832
  • Boyut 12,5 x 20,5 cm

Herodotos (?İÖ 484 – ?İÖ 430-420 arası): Dokuz kitaptan oluşan Tarih’i ile Batı tarih yazımının atası ve ilk büyük yazarı olarak kabul edilir. Yazar, İÖ 550’den kitabına son düştüğü tarih olan İÖ 430’a, Antik Yunanlıların, Perslerin, Ön Asya’nın ve Mısır’ın ilk tarihçisi olmakla kalmamış, üslubu ve anlatım gücüyle günümüze dek ilgiyle okunmayı sürdürmüştür.

Müntekim Ökmen (1915-2003); Türkçenin önde gelen Fransızca çevirmenlerindendi. Yazarının izinde Bodrum’a (Halikarnassos) yerleştikten sonra yaptığı Herodotos / Tarih çevirisinin yanı sıra Descartes (Aklın Yönetimi için Kurallar) ve Marguerite Yourcenar (Zenon) da dilimize yetkinlikle aktardığı yazarlar arasında yer alır.

 

İçindekiler

Önsöz

Birinci Kitap: KLİO

İkinci Kitap: EUTERPE

Üçüncü Kitap: THALİA

Dördüncü Kitap: MELPOMENE

Beşinci Kitap: TERPSİKHORE

Altıncı Kitap: ERATO

Yedinci Kitap: POLYMNİA

Sekizinci Kitap: URANİA

Dokuzuncu Kitap: KALLİOPE

Dizin

Soy Çizelgeleri

Herodotos’ta Ölçüler

Dareios Döneminin Başlıca Olayları

Kronoloji

Tarih Önsöz ‘den

Herodotos’un hayatı üzerine bilinenler azdır. Suidas’ın kısa tanıtma yazısı ve Byzans’la Stephanos’un sakladığı mezar taşı yazıtı, Eusebios’un bir yazısı ve dağınık birkaç belge. Eski çağlardan kalanlar bunlardan ibarettir. Bunların üzerinde çalışan bilginlerin çıkardıkları sonuçlar, bize kendinden başka her şeyi anlatmaya çalışmış olan tarihin babası için tasarlanan hayat hikâyesine kaynak olmuşlardır. Kitabına kendisini bu kadar çok ve bu kadar az koyan bir yazar daha yoktur. Bu kadar çok, çünkü sevimli saflığı ve anlattığı konuya kendini kaptırışı, onun zevklerini, kişiliğini ve düşünce yolunu da yansıtmaktadır; bu kadar az, çünkü konusu araya kendisini de katmasına yer bırakmaz, zaten eski çağların yazarları kendi özel gizlilerini açmaya alışkın değillerdir. Kendisinden kendisi için zaman zaman öğrendiklerimiz, nerelere gittiği, hangi kentlerde bulunduğu ve kimlerle görüştüğünden ibarettir; ama bunlar azdır ve hangi tarihlerde olduğunu da yazmadığından, yolculuklarının sırası da bilinmez. Çağının töresine uyarak, kitabını “Halikarnassos’lu Herodotos araştırmasını kamuya sunar” diye imzalamıştır. Ve adını ve yurdunu açıkladıktan sonra aradan çekilmiştir. Bundan ötürü kitabında onun yalnız aydın ve manevi kişiliğini görebilmekteyiz. Suidas’ın tanıtma yazısı bir sözlük maddesidir: “Herodotos, Lyxes ve Dryo’nun oğlu, Halikarnassos’ta yüksek tabakadan doğma, Theodoros adında bir erkek kardeşi vardı. Artemisia’nın ikinci halefi Lygdamis yüzünden Halikarnassos’tan kaçıp Samos’a yerleşti…


Yorum Yap

Not: HTML'e dönüştürülmez!
Kötü İyi
Doğrulama Kodu
Dynamic Content for module_id = 332