Menü
Sepetim

Ametist Taşı

Gösterilen: 1 ile 11 arası, toplam: 11 (1 Sayfa)

Ametist Taşı

Ametist Nedir?

Ametist, pozitif enerji deposu, mor rengi ile mutluluk ve huzur veren aynı zamanda canlandırıcı etkisi olan bir doğal taş. En sevdiğimiz taşlardan biri olan Ametist taşı antik dönemlerden bu yana kullanılmaya devam ediyor. Ametist’in kelime anlamı mitolojik kaynaklarda “sarhoş etmeyen” anlamına gelmektedir ve bu taşın adı mitoloji kaynaklarında da geçmektedir.

Ametist, enerji yüklü bir taştır. Şifası, olumlu etkileri oldukça fazladır. Bu taşı kullanan çoğu kişi üzerinde olumlu, iyileştirici etkiler yapar. Sürekli üzerinizde taşıyabileceğiniz, diğer taşlarla da uyumlu bir kristaldir. Negatif elektrik yüklü bir taştır, bu sebeple pozitif enerjiyi kendisine çeker, ortamdaki olumsuz enerjiyi ise olumlu enerjiye çevirir. (Negatif elektrik yükü ve negatif enerji karıştırılmamalıdır.)

Ametist, canlandırıcı etkiye sahiptir. Tüm burçlarla uyumlu bir taştır ancak Balık burcunun sembolü olarak kabul edilir.

Ametist Taşı Özellikleri

Ametist taşı, etki bakımından en güçlü taşlardan biridir. Kuvars grubu ailesine aittir ve kuvars taşının mor renkli olan türüdür. Lila renkten koyu mor renge kadar mor ’un birçok değişik rengine sahiptir.  Mor rengini bünyesinde bulunan demir madeninden alır ve bir silisyum dioksit bileşimidir. Ayrıca Ametist taşının çok nadir de yeşil rengi de bulunmaktadır. Bu taş Prasiolite olarak adlandırılır. Ametist taşının Pembe Kuvars ile kullanılması tavsiye edilmektedir. Diğer tüm kuvars grubu taşlar ile uyumludur. Pembe kuvars ’ın sevgi yüklü enerjisi Ametist taşının etkisini arttıracaktır.

Ametist taşının en tipik özelliği, zengin menekşe tonlarında mor rengidir. Mor, leylak ve leylak rengi tonlarında olur. En değerli ve en fazla tercih edilen, talep edilen kuvars çeşididir. Doğal bolluk ve sonsuz çeşitlilikteki kuvars grubu onun tüm taş minerallerinde en yaygın şekilde kullanılmasını sağlamıştır.

Ametist, doğada çoğunlukla altı taraflı kristaller şeklinde bulunur. Pek çok magmatik ve metamorfik kayaçlarda, özellikle de granit ve gnayslar meydana gelir . Ametistin fiziksel özellikleri bir konumdan diğerine göre değişiklik gösterebilir, bu içerisindeki minerallerin yoğunluğuna bağlı olabilir. Öyle ki bir ametist diğer ametistten çok farklı olabilir. Örneğin Veracruz, Eastern Meksika’dan çıkarılan ametist kristalleri genelde soluk mor renkte olma eğilimindeyken, Guerrero, Güneybatı-Orta Meksika’dan gelen kristaller çok daha parlak renkli olma eğilimindedir. Bu taşın rengi çok dengesizdir ve uzun süre güneş ışığına maruz kaldığında azalabilir. Görece daha soluk renkli taşlara, rengi arttırmak için çeşitli işlemler uygulanabiliyor.

Ametist taşının mor rengi aslında içindeki demir madeninden gelir. Derin zengin mor renkler en değerli türdür. Ametistler, nereden geldiklerine bakılmaksızın, “Sibirya” adı verilen en kaliteli, en koyu renkli örneklerle derecelendirilir. Orta kalitede taşlar “Uruguaylı” ve daha düşük kaliteli örnekler “Bahain” dir. Soluk taşlar “ Fransa’nın Gülü” olarak adlandırılır. Bunlar piyasada bulunan ametist taşlarına verilen adlardır, rengi ne olursa olsun tüm ametistler değerlidir ve enerji yüklüdür.