Menü
Sepetim

Kağıt İp

Gösterilen: 1 ile 28 arası, toplam: 248 (9 Sayfa)
KAĞIT İP (RAFYA)

Kağıt İp, (Raffia palms, Raphia) büyük gövdeli, yaprakları uzunca bir palmiye türü, Amerika ve Afrika'da görülür. Özellikle Madagaskar'da yoğun olarak görülür. Ağacın boyu 16 metreye kadar uzayabilir. Yaprakları tekstilde kullanılan yaklaşık yirmi türü bulunan, kimi türlerinin yapraklarının boyu 5 metreyi bulabilen, iri gövdeli bir palmiye ağacıdır. 

Madagaskar kökenli bu palmiyeden rafya lifi üretilir. Sadece tropikal iklimin egemen olduğu bölgelerde yetişen bir palmiye türüdür. Diğer palmiye türlerine nazaran büyük bir gövdeye sahiptir. Bu palmiyenin tekstil endüstrisinde kullanılan liflerine ve bu lifler ile üretilen ürünlere rafya denir. Ayrıca hediye paketlemede kullanılan bir tür süs ipinin bilinen adıdır. 

Rafyaların yaprakları çeşitli işlemlerden geçirildikten sonra farklı birçok endüstriyel alanlarda kullanılır. Günümüzde rafyanın en çok kullanıldığı sektörlerin başında tekstil ve dokumacılık gelir. Rafya ağacından yapraklarından elde edilen kumaşlar, dayanıklı ve uzun ömürlü olmasının yanı sıra her bütçeye uygun olduğu için de sıklıkla tercih edilir. İç ve dış mekânlarda süs bitkisi, inşaat malzemesi olarak, ayakkabı, giysi, aksesuar, evlerin duvarları ya da çatısını kapatmak için kullanılır. Rafya lifi yumuşak, esnek, güçlü olması nedeniyle kompozit ürünlere takviye eleman olarak da kullanılmaktadır. Bunun dışında hediyelik eşya, ambalaj malzemesi ve oyuncak yapımında da kullanımı yaygındır.