Menü
Sepetim

Sitrin Taşı

Gösterilen: 1 ile 9 arası, toplam: 9 (1 Sayfa)

Sitrin Taşı Nedir?

Sitrin taşı, rengi sarıdan açık kahveye doğru giden genellikle bal sarısı tonlarında bulunan, nadiren saydam, genellikle yarı saydam yada opak olarak bulunabilen bir kuvars kristalidir. Kuvars ailesinin sarı renkli üyesidir de diyebiliriz kısaca. Sitrin adını, renginden dolayı “limon” anlamına gelen Fransızca “citron” kelimesinden almıştır. (Yeşilimsi sarı renkte olan kuvars taşları “limon kuvars” olarak anılmaktadır, sitrin ile karıştırılmamalıdır.). Tarihi 1. yüzyıla kadar uzanır. Yunan ve Roma uygarlıklarında takı olarak kullanılmıştır. Antik kazılarda bulunan kalıntılar bu bilgileri sağlamıştır. Sitrin taşının ayrıca Windsor Düşesi’nin flamingo broşunda ve Bulgari Cerchi küpelerinde yer aldığı biliniyor. Çok eski medeniyetlerden buyana mücevher taşı olarak kullanılan sitrin taşı aslında günümüzde de oldukça nadir bulunmaktadır. “Tüccar Taşı” yada “Başarı Taşı” olarak da anılan Sitrin taşı, yüzyıllarca bolluk, bereket ve para getirdiğine inanıldığı için kasalara konulmuştur. Yüzyıllarca zenginlik ve bollukla ilişkilendirilmiştir. Bugün ise aynı amaçla çanta, cüzdan yada cepte taşınmaktadır. Sitrin kristalinin zenginlik ve başarıyı getirmek yada çekmek için bu kadar güçlü olmasının bir başka nedeni bu taşın niyetlerinizi güçlendirmesidir.

Sitrin Taşı Özellikleri

Kuvars grubunun sarı tonlardaki alt türü olan Sitrin taşı rengini içeriğinde bulunan az miktarda demir, limonit (hidratlı demir oksit) ya da hematitten alır. Sitrin doğal hali ile açık ve soluk sarı renkli, beyazlı karışık haldedir. Genellikle çok şeffaf yani saydam değildir. Gerçekten çok şeffaf ve canlı sarı olan sitrin çok nadirdir ve mücevher kalitesindedir yani kıymetlidir. Ticari amaçla piyasada bulunan uygun fiyatlı ve canlı/koyu sarı olan birçok sitrin aslında maalesef ısıl işlem görmüş kuvars taşıdır. (ametist yada dumanlı kuvarstan elde edilmiş olabilir.) Kısacası suni olarak elde edilmiştir. Sitrin taşının en fazla çıkarıldığı ve işlendiği yer Brezilya’dır. Ayrıca Amerika, İspanya, Rusya, Madagaskar’da da çıkarılmaktadır. Orijinal sitrin taşı nadirdir. Sitrin genelde kendisinden çok daha değerli bir taş olan topaz ile karıştırılır. Hatta bazen sitrin ismi topazın bir başka ismi olarak hatalı bir şekilde kullanılır. Bunun nedeni topazın turuncu veya sarımsı türlerinin renk olarak sitrine benzemesidir. İkisi farklı taşlardır!

Sitrin Taşı Kullanımı

Bu değerli taşı pozitif enerji, mutluluk ve enerji getirmesi için kullanmak istiyorsanız üzerinizde takı olarak taşıyabileceğiniz gibi çanta yada cebinizde taşıyarak yanınızda bulundurabilir, işyeri, ev gibi ortamlarda bir köşeye koyabilirsiniz. Enerjisini size iletmesi için ortamda bulunması bile yeterlidir aslında… Sitrini ucu aşağı gelecek şekilde boynunuzda taşımanız halinde bu size güven ve evrensel güç verir. Buda doğal olarak başarıyı getirir. Sitrin taşı eğer takı olarak kullanılacaksa tene değerek kullanılması tavsiye edilir. Bununla birlikte bolluk ve bereket içinde tamburlanmış (yuvarlanmış) taş olarak sürekli çanta, cüzdan yada cebinizde de taşıyabilirsiniz. Ayrıca işlenmemiş bir kristal kütle olarak ta iş yerinde, çalışma masasında bulundurabilirsiniz.

Sitrin Taşı Bakımı ve Temizliği

Sitrin temizlenmeye ihtiyacı olmayan bir değerli taştır. Negatif enerjiyi pozitife çevirme özelliği sayesinde zaten negatif enerjiyi bünyesinde barındırmaz. Kendi kendini temizler. Kristal kuvars başta olmak üzere diğer kuvars türleri ile kullanılması etkisini arttıracaktır. Ametist, Pembe kuvars, dumanlı kuvars, aventurin gibi taşlarla birlikte kullanılabilir.

Sitrin Taşı Etkileri

Binlerce yıldır bilinen ve birçok hastalığın iyileştirilmesinde kullanılan bir taştır. Sitrin taşının tedavi edici enerjisi vardır. Bununla birlikte kendine güveni güçlendirir, insanın kendine zarar verici eğilimlerini yok eder, kişinin kendisini iyi hissetmesini sağlar. Sitrin masaj yağlarını etkinleştirmek için de kullanılmaktadır. Bu taş yağa enerji vererek, dolaşımı hızlandırır ve deriye daha iyi nüfuz etmesini sağlar.

Güneş sinir ağı çakrası ile olan ilişkisi nedeniyle, Sitrin kristali kişisel gücünüzü ve özgüveninizi artırmada etkilidir. Bu çakranın güçlendirilmesi, blokların ve durgunluğun çözülmesine yardımcı olabilir, bu da daha yüksek enerji seviyelerine ve genel dolaşımda bir artışa neden olabilir. Güneş gibi ışıltılı enerjisiyle Güneş sinir ağı (solar pleksus) çakranızdaki tıkanıklıkları veya dengesizlikleri temizler.

Sitrin enerjisini rengi gibi güneşten alır. Hayatınızın birçok alanına bir nevi güneş ışığı ve ışık getirerek başarı, zenginlik ve şifa getirir, enerjinizi yükseltir. Sitrinin parlak ve mutlu enerjisi, ruhunuzu pozitif ve en yüksek titreşimlerle doldurur. Hayata karşı olumsuz yada karamsar baktığınız bir döneminizde olsanız bile bu taş size yardımcı olacaktır.

Sitrin Taşının Faydaları

  • Ametist gibi, bir ortamdaki istenmeyen enerjilerin engellenmesi için kullanılabilir.
  • Başarı getirici olduğuna inanılan bir taştır.
  • Kendisini taşıyan kişiye neşe ve mutluluk duyguları verir.
  • Kişinin depresyona neden olan duygularından kurtulmasına yardım eder.
  • Kendine güvenme duygusunu güçlendirir ve sinirlilik durumlarında rahatlatıcı ve güven vericidir.
  • Negatif enerjiyi yok eder. Ancak kuvars kristali gibi negatif enerjiyi bünyesinde toplamaz. Bu sayede negatif enerjilerden arındırma işlemine de ihtiyaç duymaz. (Temizlemeye gerek yoktur.)
  • Zihinsel berraklığı artırır.
  • Böbrek, kolon, ciğerler, hazım organları ve kalp için yararlı olduğuna inanılmaktadır.
  • Bolluk, bereket ve şans taşıdır. Eski çağlarda adı tüccar taşı olarak geçer.